Kontrollerer e-posten deg?
Publisert i internett 23. november 2006 23:51 av Hans P. Fosseng
Eller kontrollerer du e-posten? Det er spørsmålet.
Både jobb- og privatinnboksen min er fullpakka med e-post, og hver dag tenker jeg at «i morgen skal jeg ta en gjennomgang for å rydde opp». Det betyr med andre ord en ambisjon om å spare på viktig e-post i et strukturert og ryddig mappesystem, og slette de som ikke er aktuelle lengre (eller som aldri har vært det).
Men er dette egentlig et problem? Personlig ser jeg i hvert fall ikke helt det store problemet når det gjelder privat e-post fordi jeg bruker Gmail, hvor kapasiteten øker for hvert minutt som går. All e-post på min konto er godt søkbar, så jeg finner raskt tilbake til innhold jeg er ute etter. Gmails trådlogikk gjør det lett å holde oversikt over e-poster med samme emne, og jeg kan for eksempel lage et system over ulik type e-post ved hjelp av såkalte etiketter. Det eneste jeg ser for meg på minussiden - i tillegg til Googles potensielt suspekte indeksering av e-postinnhold - er at jeg kanskje har et problem den dagen Google går konkurs og jeg ikke har rukket å ta sikkerhetskopier av all e-post med en eller annen form for affeksjonsverdi for meg.
Jobb-e-post, derimot, er etter min mening en større utfordring å holde styr på enn privat. I jobbsammenheng er det opplagt flere hensyn å ta. En spørreundersøkelse blant 1 700 kommunikatører i flere land utført av International Association of Business Communicatiors (IABC) viser at et stort flertall (85 prosent) mener at e-postmengden har en negativ innvirkning på produktiviteten. Den negative effekten e-post har for produktiviteten var faktisk enda større blant dem som bruker håndholdte enheter (PDA og lignende). I denne gruppen mener 93 prosent at e-post senker produktiviteten. 62 prosent av alle respondentene mener de rett og slett mottar for mye e-post, mens «bare» 44 prosent mener de selv sender ut for mye. En undersøkelse Microsoft har gjort blant norske arbeidstakere nylig, viser de samme tendensene. Hele 800 000 norske arbeidstakere føler e-post er et problem, og arbeidstakere over 46 år anser problemet som større enn yngre aldersgrupper.
Tilbake i den internasjonale undersøkelsen blant yrkesgruppen kommunikatører ser vi at det er e-post fra eksterne nyhetskilder som i størst grad bidrar til drukningsfornemmelsen (61 prosent har satt denne kategorien på førsteplass). På andreplass finner vi e-post fra kolleger. 40 prosent av kommunikatørene bruker to timer hver dag til e-postbehandling, 35 prosent sier de bruker tre timer eller mer.
Så hva kan du gjøre for å få gjort annet arbeid enn e-postbehandling mens du er på jobb? Du trenger heldigvis ikke ta den helt ut og droppe e-post som kommunikasjonsform på generell basis. Som en god start anbefaler jeg å sette av tid spesifikt til e-postbehandling. Du kan for eksempel begynne arbeidsdagen med å gå gjennom innboksen for å se om noe haster, hva du kan gjøre senere og slette e-post du med en gang ser er irrelevant. E-post du kan svare på i løpet av et par minutter, tar du med en gang slik at det er ute av verden. Sett opp påminnelser på noenlunde gjennomtenkte tidspunkt for e-post du skal se på senere, og send helst et kjapt svar til avsenderen om når du forventer at du kan ta tak i oppgaven(e). I løpet av arbeidsdagen ellers sjekker du ikke innboksen mens du arbeider med andre oppgaver, men tar en rask sjekk i pausen mellom du er ferdig med en oppgave og før du begynner med noe annet. Hvis du i tillegg til dette greier å strukturere inn- og utgående e-post basert på tema eller spesifikke prosjekt (for eksempel i mapper), er du langt på vei til en enklere og mindre stressende e-posthverdag.
Hvis du trenger flere tips om hvordan du kan ta kontroll over e-posten før e-posten tar kontroll over deg, se for eksempel Sterias 10 e-postbud og Kami Huyses tips til hvordan du kontrollerer innboksen (se også kommentarene i bloggposten).

Kanskje du bør skifte til en leverandør som lar deg ta vare på alt og søke igjennom det raskt og effektivt?
På jobben, mener du? Der har jeg ikke like god styring med denslags som privat, nei…