Hyller nettgodbiter
Publisert i nettsteder 26. januar 2006 10:55 av Hans P. Fosseng
Yahoo! i Storbritannia har kåret fjorårets «funn» på internett - Finds of the Year 2005. Det er vinnere i åtte kategorier, og juryen gjort sine valg basert på orginalitet, kreativitet, design og relevans - relativt subjektive kriterier, med andre ord.
Vinnerlisten:
- «Community»-nettsted: Treasure My Text
- Utdanningsnettsted: Woodland Grange Primary School
- Underholdningsnettsted: Liveplasma
- Mest innovative nettsted: Net Disaster
- Tv-nettsted: Derren Brown
- Reisenettsted: Transport for London
- «Weird and Wonderful»-nettsted: The Cloud Appreciation Society
- Kjendisnettsted: Greeting the 500
- Publikumsprisen: The Leaky Cauldron
Ved hjelp av nettbrukernes stemmer vil det i tillegg bli kåret en vinner av publikumsprisen, som blir offentliggjort 2. februar. De som vil stemme kan velge mellom de 40 nettstedene som Yahoo! har hatt med i vurderingen av de åtte kategoriene ovenfor.
Jeg har ikke sett så veldig grundig på vinnernettstedene, men The Cloud Apprecitiation Society peker seg i hvert fall ut som både et rart og morsomt nettsted ved første øyekast. Dessuten virker det som en artig idé (eller gjør det det?) å blogge om sine forsøk på å nå fram til et utvalg på 500 kjendiser, som Julian Segal gjør i Greeting the 500.
Oppdatering 3.2. 2006:
Nettstedet The Leaky Cauldron (et Harry Potter-fan-nettsted) ble av folket kåret til beste nettsted, dvs. tildelt publikumsprisen People’s Choice 2005. Dette er blant annet omtalt på dagbladet.no i dag.
